1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ПолитикаСоединети Американски Држави

Сенатот на САД ја блокираше помошта за Украина и за Израел

СН/агенции
7 декември 2023

Во американскиот Сенат беше блокирана натамошната помош како за Израел така и за Украина. Опозициските републиканци беа едногласно против предлогот на претседателот Бајден.

https://p.dw.com/p/4Zrll
Капитол во Вашингтон- седиште на Сенатот и на Претставничкиот дом на Конгресот на САД
Капитол во Вашингтон- седиште на Сенатот и на Претставничкиот дом на Конгресот на САДФотографија: J. Scott Applewhite/AP/dpa/picture alliance

Пакетот нова безбедносна помош за Украина и за Израел вреден милијарди долари, предложен од претседатлот Бајден е блокиран од страна на републиканците во американскиот Сенат кои инсистираат на построги мерки за контрола на имиграцијата на границата на САД со Мексико.
За пакетот за помош гласаа 49 сенатори, 51 беа против, што значи дека мерката од 110,5 милијарди долари не доби 60 гласови потребни во 100 члениот Сенат за да се отвори патот за дебата. 

Гласањето беше по партиски линии, при што сите републиканци во Сенатот гласаа против заедно со сенаторот Берни Сандерс, независен кандидат кој обично гласа со демократите, но изрази загриженост поради финансирањето на сегашната, како што ја нарече, „нехумана воена стратегија“ на Израел против Палестинците.

„Трајни последици за 21 век“

Против гласаше и лидерот на демократското мнозинство во Сенатот, Чак Шумер, за да може да поднесе предлог за повторно разгледување. По гласањето, демократот Шумер рече дека тоа е „сериозен момент кој ќе има трајни последици за 21 век“, ризикувајќи го падот на западните демократии.
„Не грешете, денешното гласање ќе се памети долго. Историјата ќе се суди строго... не смееме да дозволиме Путин да победи“, рече Бајден претходно во обраќањето во Белата куќа.
Републиканците рекоа дека вакво гласање е важно за да се нагласи нивното барање за построга имиграциска политика и контрола на јужната граница.
Група демократи од Сенатот свикаа пресконференција на која тврдеа дека блокирањето на предлог-законот ќе испрати порака и до противниците и до сојузниците на САД, дека Соединетите држави не стојат покрај своите меѓународни партнери.

Лидерот на демократското мнозинство во Сенатот на САД, Чак Шумер
Лидерот на демократското мнозинство во Сенатот на САД, Чак ШумерФотографија: Anna Moneymaker/Getty Images

 

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема