1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Закон и правосудствоСеверна Македонија

Кој е Љупчо Палевски, осомничениот убиец на Вања Ѓорчевска

5 декември 2023

Против Љупчо Палевски, во изминатите над 20 години, биле поднесени низа кривични пријави. Палевски, како што тврдат полицијата и обвинителството, го организирал киднапирањето, а потоа и ги ликвидирал Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски.

https://p.dw.com/p/4ZnUR

Љупчо Палевски- Палчо: транзициски бизнисмен, контроверзен градежник, политички функционер и лидер на партија, сопственик на медиуми, измамник, насилник, а според полицијата и обвинителството, и убиец. 
Палевски и стана познат на јавноста по дивоградбата Тифани, која подоцна беше легализирана. 

Следуваше негов кус ангажман како претседател на градската организација на СДСМ во Скопје, на почетокот на 2000-те години, а потоа, долго меандрирање по рабовите на општеството, меѓу радикалната десница и конспирациите, сѐ до криминалното подземје. 
Погледнете го неговиот портрет. 

 

Отсега можете да не следите и на нашиот ТикТок канал: 
https://www.tiktok.com/@dw_macedonian

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема

Повеќе на оваа тема

Покажи повеќе написи