1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Снегот создава големи проблеми

4 декември 2023

Рекордни снежни наноси во германската покраина Баварија - во дел од училиштата денеска нема да има настава, а возовите ќе сообраќаат само делумно.

https://p.dw.com/p/4ZjjP
Воз покриен со снег на железничката станица во Минхен
Воз покриен со снег на железничката станица во МинхенФотографија: Karl-Josef Hildenbrand/dpa/picture alliance

Снегот е насекаде во германската покраина Баварија и создава сѐ уште големи проблеми. Поради тоа, настава во дел од училиштата денеска (4.12) нема да има. Сѐ уште е делумно запрен и железничкиот сообраќај. Железницата објави дека проблеми ќе има најверојатно до средината на неделава. На оваа фотографија - регионален воз покриен со снег на главната железничка станица во Минхен.