1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
КонфликтиУкраина

Бегалски центар за Евреи во Унгарија

Петер Копен
5 декември 2023

Бегство без крај: рабинот Мендел Московиц по руската инвазија врз Украина побегнал во Израел, но по нападот од Хамас, морал да бега и оттаму. Тој и неговото семејство сега најдоа засолниште во Унгарија, каде се наоѓа една од најголемите еврејски заедници во Европа.

https://p.dw.com/p/4Znyl